baner
Pro Christus, Patria et Ecclesi
Layer 5
Layer 12
INTITT LEVA XIII

ETICKÝ VÝSKUM je brzdený mediálnou PROPAGANDOU, tvrdí svetoznámy vedec.

DÁTUM ZDROJA: 
09. Nov 2010

ÍRSKO, Dublin, november 2010 - Vo vedeckom výskume, ktorý kŕmi bombastická mediálna kampaň, sa kvôli plytkému „kultu celebrít - vedcov“ brzdí financovanie etického výskumu kmeňových buniek. Tvrdí to svetový vedúci výskumník kmeňových buniek dospelých doktor Colin McGuckin.

 Doktor ako prvý syntetizoval živé a fungujúce tkanivo ľudskej pečene z dospelých kmeňových buniek. So svojim príspevkom vystúpil aj na konferencii organizovanej poprednou írskou prolife skupinou Youth Defence. Venoval sa zdravotným a etickým výhodám výskumu s využitím „somatických" buniek a buniek z pupočníkovej krvi. Somatické bunky sa získavajú z pacientovho vlastného tela. Druhým etickým zdrojom kmeňových buniek je krv uschovaná z pupočníka pri pôrode.

 „História ukazuje, že posledných sto rokov v medicíne bude v histórii ľudského vývoja najzahanbujúcejších, pretože kult celebrít postihol každú časť ľudskosti,“ povedal v príhovore. „Väčšine deťom sa zdá, že jedinou cestou, ako možno robiť hocičo užitočné v živote, je byť slávnym.“

 

Podľa McGuckina tento kult celebrít, ktorý poháňajú falošné predstavy o zázračných kúrach a ošetreniach, a tiež snaha o mediálne uznanie, dokonca prevzal  finančné praktiky pre vedecký výskum. A to najmä v prípade výskumu kmeňových buniek.

 „Na univerzite nás učili, že ak chcete byť dobrým vedcom, musíte prísť s novou myšlienkou, a to bude zhodnotené všetkými vašimi spolupracovníkmi. A ak budete robiť lekársky výskum, pokúste sa urobiť správnu vec pre ľudstvo. Bolo to tak, že pri porovnaní návrhov na výskum mohol len ten najlepší vyhrať a získať financie na realizáciu.

 Doktor tvrdí, že sa to v posledných rokoch zmenilo.

 „Celý svet sa pohol smerom ku kultúre celebrít. Teraz stačí, že vás nominujú na Nobelovu cenu, a môžete dostať finančné prostriedky, na aké si len pomyslíte. A nezáleží na tom, či bude vaša práca nanič alebo nie. Nikto sa neodváži odmietnuť ju.“

 Stále viac pozornosti získava médiami vytvorená kontroverzia. To predstavuje veľký problém pre tých, ktorí robia nekontroverznú, ale nesmierne prospešnú prácu s dospelými bunkami alebo s bunkami z pupočníkovej krvi.

 „Ľudia nerozprávajú o pupočníkovej krvi, pretože to nie je kontroverzná téma. A pretože nevytvára novinové titulky, vedci, ktorí chcú využiť bunky z pupočníkovej krvi, nedostávajú finančné prostriedky.“

 „Je to začarovaný kruh. Ak by pupočníková krv bola kontroverzná, ľudia by o nej hovorili vážne a na vládnej úrovni. Ale keďže ľudia nepíšu ministrom a nedávajú im zabrať, nikto vo vláde sa o tom nerozpráva.“

 McGuckin pôsobí v odbore biológia kmeňových buniek od roku 1988 a stal sa jedným zo svetovo najviac vyhľadávaných expertov v biológií kmeňových buniek, tkanivovom inžinierstve, vedách transplantácie a liečbe rakoviny.

 Doktor dokonca opísal svoje vlastné financovanie od svetovej finančnej krízy ako „hrozné". Je riaditeľom Výskumného ústavu bunkovej terapie vo francúzskom Lyone, jedenom z najväčších svetových centier dospelých kmeňových buniek. Nedávno presťahoval svoju výskumnú prácu z Veľkej Británie do Francúzska. Hovorí, že britské univerzity a agentúry pre financovanie neustále uprednostňujú výskum embryonálnych kmeňových buniek.

 „Po finančnej kríze to bolo hrozné. Je to kult celebrít. A aj keď urobíte pečeňové bunky, ste celebritou len na desať minút. Potom dávajú finančné prostriedky ďalšej osobe.“

 S odkazom na možné riešenia problému doktor povedal: „Ľudia musia o tom písať. Musia o tom začať rozprávať. Nie je dobré hovoriť, že nemáte radi výskum embryonálnych kmeňových buniek, ak neponúkate alternatívu. Negativita nikdy nič vyhrá.“

 McGuckin predpovedá, že skupiny, univerzity aj jednotliví výskumní pracovníci budú tlačiť na výskum embryonálnych kmeňových buniek najmenej ďalších desať rokov. „Ale za desať rokov sa nedostaneme nikam, pokiaľ ide o klinickú liečbu.“

 „Ľudia budú ako liečbu stále požadovať embryonálne kmeňové. Nebudú to liečby, ale budú ako liečby označované. Do tej doby jediný spôsob, ako sa môžeme brániť, je ukázať, že dospelé kmeňové bunky sa za rovnaký čas posunú z terajších čísel - 100 000 liečení kostnej drene, 20 000 liečení pupočníkovou krvou - ďalej. O desať rokov to bude milión.“

 McGuckina zaskočil aj fakt, že írska vláda tlačí na výskum embryonálnych kmeňových buniek aj napriek tomu, že vedci po celom svete preferujú indukované pluripotentné kmeňové bunky.

 Niamh Uí Bhriainová z Inštitútu pre život povedala, že smerovanie írskej vlády k výskumu embryí aj napriek tomu, že čoskoro „vyjde z módy“, nemožno jednoducho ignorovať.

 „Pozrime sa na dôkazy prezentované v tom, ako ministri írskej vlády hlasovali v EÚ a ako menovali rôzne skupiny na výskum. Je zrejmé, že vládnu politiku poháňa určitá ideológia, ktorá nemá v záujme chrániť život od počatia,“ povedala.

 „Súčasná írska ministerka zdravotníctva Mary Harneyová napríklad dala milióny na potratové agentúry. Tiež vyzvala, aby 11-ročným dievčatám dávali tabletky „deň po“. Bolo by to vlastne proti trendu, ak by potom ministerstvo zdravotníctva chcelo chrániť embryá,“ dodala.

 „Práve preto je pre prolife väčšinu tak dôležité vyjadrovať sa nahlas. Treba prinútiť vládu, aby počúvala, a tak zabezpečiť ochranu ľudského života od kolísky po hrob.“

 

 Hilary White

Institute of Leo XIII (c)2010

.

The Institute of Leo XIII., P.O.Box 54, 85007, Bratislava 57, IČO:42170125,
E-mail: info@instituteofleoxiii.org
Č.ú.:
0633856183/0900