MANILLA, Filipíny, 1. marec 2011 (LifeSiteNews.com) – Katolícky biskup vyzval homosexuálov, aby otvorene priznali svoju orientáciu. Zatiaľ čo katolícka cirkev je zásadne proti párom rovnakého pohlavia a odsudzuje homosexuálne akty, biskup vyzýva dvojice, aby sa za svoju orientáciu nehanbili.

Arcibiskupi Paciano Aniceto a Oscar Cruz spísali pre oficiálne spravodajstvo Konferencie katolíckych biskupov správu o predstavení novej knihy Homosexualita a katolícka cirkev.

Aniceto, výkonný tajomník Biskupskej komisie pre rodinu a život Konferencie katolíckych biskupov poznamenal, že katolícka cirkev potrebuje pre homosexuálov vybudovať určité podporné centrá.

"Veľmi dôležitá je otvorenosť," povedal Aniceto, opisujúc situáciu, kedy množstvo homosexuálov skrýva svoju orientáciu za strach pred reakciou okolia. "To je dôvod, prečo je tak veľmi dôležité vybudovať poradenské centrá a skupiny, ktoré sa tejto otázke postavia."

Arcibiskup Cruz sa ďalej vyjadril, že knihu o homosexualite a Cirkvi si ľudia musia predovšetkým prečítať a porozumieť. Nejde však len o homosexuálov, ktorých sa to koniec koncov najviac týka, kniha by sa mala dostať takisto do rúk kňazom, rehoľníkom ale aj laikom.

Fr. John Harvey, ktorý dlhodobo zastupuje homosexuálne páry, poznamenal, že dielo je knihou otázok a odpovedí na tému homosexuálnych párov vo svetle katolíckeho učenia. Vykreslil ho zo svojej vlastnej skúsenosti a prieskumu a zhodnotil, že kniha poskytuje "jasné odpovede na zložité otázky". 

Fr. Harvey sa k tejto téme približuje nie z populárneho hľadiska, ktoré homosexualitu špecifikuje za vrodenú vlastnosť, ale radšej zastáva názor, že podmienkou sexuálnej rozpotelnosti je primárne problém vlastnej rodovej identity a môže prameniť zo zlého vzťahu medzi rodičmi a deťmi, pričom rodičia tvoria homosexuálny pár.

Cruz sa vyjadril, že homosexualita by nemala byť len odsudzovaná, pretože je potrebné rešpektovať orientáciu každého jedinca. "Je zlé, ak sa budeme riadiť len podľa týchto kritérií. Rovnaké je to pri počínaní s heterosexuálmi. Ak budeme v rozpore s morálkou, bude to zlé. To isté by malo platiť pri homosexualite."

Dodal, že ak homosexuál vstúpi do partnerstva s ďalším homosexuálom, je to zlé. Ak je tam príťažlivosť (nie je na tom nič zlé). Je to skrátka len pocit.

Inklinovanie k homosexuulite si človek nevyberie sám a veľké množstvo z nich sa nespráva podľa svojej sexuálnej orientácie. Je možné, že partneri sa od svojej homosexuality navzájom očistia.

Vychádzajúc z poznatku, že neexistuje nijaké "tretie pohlavie", ale len mužské a ženské, arcibiskup poukázal na homosexuálnu príťažlivosť ako na sexuálnu úchylku, sklon.

Kniha Homosexualita a katolícka cirkev sa stala dostupnou vo filipínskych obchodoch s kresťanskou literatúrou a plánuje rozšíriť svoju distribúciu aj do škôl.