baner
Pro Christus, Patria et Ecclesi
Layer 5
Layer 12
INTITT LEVA XIII

Filipíny: Západ vnucuje svoj populačný program

DÁTUM ZDROJA: 
06. Jun 2011

6. jún 2011 (LifeSiteNews.com) - Množstvo katolíkov po celom svete je svedkom udalostí na Filipínach, pravdepodobne najkatolíckejšej a pro-life zameranej krajiny na svete. Najmä vďaka silnému a jednotnému vedeniu verných biskupov Filipíny úspešne zdolávajú dlhodobý útok západných krajín vo forme návrhu zákona „reprodukčného zdravia (RH)“. Zákon ohrozuje rodiny a budúcnosť Filipín. Zástancovia návrhu sa nezdajú byť príliš nezlomní a majú za sebou skutočne dobrú finančnú podporu. Chceme teda pomôcť katolíkom po celom svete porozumieť situácii a požiadať o vaše modlitby a podporu.

Filipíny nepotrebujú ani nechcú návrh zákona RH. Ide len o zahraničný nátlak. Významy zákonu sú odlišné od filipínskej kultúry a hodnôt.

Drvivá väčšina obyvateľov Filipín stojí proti tomuto návrhu. Svedčí o tom aj obrovské množstvo protestov v krajine. Najväčšia sa konala v marci v meste Manila. Zúčastnilo sa jej takmer 500 000 občanov. Ten istý návrh zákona bol znovu podaný roku 1998 na 11. kongrese (v súčasnosti je 15.), avšak západní podporovatelia nemajú tentokrát v úmysle prijať nie ako odpoveď. 

Ľudí určite zaujíma, prečo sa zákon objavuje znovu, keď ho už obyvatelia Filipín raz odmietli. Niekedy príde s odlišným pomenovaním alebo nepatrne upraveným obsahom. Faktom ostáva, že návrh zákona je podporovaný nepredstaviteľnou sumou peňazí z medzinárodných organizácií kontroly populácie, vrátane Agentúry Spojených štátov pre medzinárodný rozvoj (USAID) a Populačného fondu OSN (UNFPA). Organizácie vyjadrili svoje obavy, že je na svete príliš veľa chudobných Filipíncov. Prednedávnom EÚ prispela sľubom 35 miliónov eur ako lákadlo pre miestnych obyvateľov, aby konečne prijali „vytúžené zdravotné reformy“. Tieto skupiny majú v podstate bezodné bankové účty a nezastavia sa, kým nezredukujú plodnosť na Filipínach k svojej spokojnosti.

Je smutné, že takmer všetko v návrhu zákona už kedysi tajne zrealizovali vládne a mimovládne organizácie. Filipínci majú v súčasnosti „populačných úradníkov“, ktorí bdejú nad chudobnými ženami a pokúšajú sa zabrániť ich otehotneniu. Všadeprítomná propagácia „ochrany“ a promiskuitná sexuálna aktivita priniesla Filipíncom narastajúce prípady tehotenstva maloletých. Množstvo obyvateľov si myslí, že tí, ktorí tieto problémy priniesli by mali navrhnúť aj ich riešenie. Reč kontrolórov populácie sa pomaly udomácňuje aj medzi mladými a médiami. Hlas opozície, do ktorej sa stavajú biskupi, je vykresľovaný ako prekážka progresu krajiny. 

Ak bude návrh zákona schválený, skôr či neskôr bude mať ničiace dôsledky. Vnucuje profesionálnym lekárom presadzovanie a poskytovanie celkového rozsahu „služieb reprodukčného zdravia“, a to aj výhrade vo svedomí. Sľubuje zbavenie sa a uväznenie odporcov, ktorí vraj o návrhu zákona šíria zákerné klamstvá. Od párov sa vyžaduje absolvovanie vládou určeného RH kurzu a následné získanie certifikátu ešte predtým, ako vstúpia do manželského zväzku.

Hlavným cieľom je však definovať vládne úlohy, vzťahy a štruktúry potrebné pre úplné uskutočnenie programu kontroly populácie, ktorý je tak agresívne pretláčaný zo západných krajín. Návrh zákona prekvapivo nehovorí o legalizácii potratov. Tento nedostatok je všeobecne chápaný ako dočasný a pragmatický ústupok pre silne anti-potratové Filipíny. Nateraz žiadne potraty. Potrat, tak ako vždy, sa onedlho objaví v zostávajúcej časti programu a skutočné zmeny v správaní, aké sú populárne v západných krajinách, zaujmú v spoločnosti svoje miesto.

Po celom svete bez výnimky pojem „reprodukčné zdravie“ znamená antikoncepciu a potraty. Vždy sú realizované pod rúškom falošného riešenia problémov, ktoré predtým, než sa objavili kontrolóri, nezaznamenali.

Neúprimnosť a falošnosť presadzovateľov návrhu zákona je naozaj udivujúca. Zatiaľ čo hrdo vyhlasujú podporu ženám po celom svete, ubližujú im presadzovaním hormonálnej antikoncepcie. Tá môže spôsobovať rakovinu a krvné zrazeniny, ktoré môžu spôsobiť mŕtvicu. Zatiaľ čo hovoria, že návrh zákona je pokusom o zmiernenie chudoby, riešenie, ktoré ponúkajú je upredostnenie eliminácie chudobných pred konfrontáciou nespútanej korupcie vo filipínskej vláde a obchode. Zatiaľ čo kážu o zodpovednom rodičovstve, presadzujú nezodpovedné sexuálne správanie. Snažia sa o zníženie prirodzených následkov - tehotenstva, za pomoci antikoncepcie a potratu. A zatiaľ čo hovoria, že populácia narastá a mala by byť riadená vládou kvôli vyčerpateľným finančným zdrojom, míňajú stovky miliónov dolárov na presadzovanie falošných riešení. Skutočné príčiny filipínskej chudoby ostávajú nevyriešené.

Je naozaj smutné, že pokým filipínsky prezident, „katolík“ Benigno Aquino, úspešne rozbehol anti-korupčnú platformu, presadzuje návrh zákona, ktorý predstavuje najhorší problém zo všetkých. Neúctu k ľudskému životu a morálnym hodnotám. A zatiaľ čo hovorí o znižovaní chudoby, presadzuje najväčšiu chudobu zo všetkých. Chudobu ducha.

Prezident verejne sľúbil, že pretlačí návrh zákona aj napriek riziku, že môže byť exkomunikovaný z katolíckej cirkvi. Prezident Aquino sa tak pevne postavil na stranu západných krajín, ktoré si myslia, že Filipíncov je príliš veľa. Je to v skutočnosti veľmi smutný sled udalostí. Jeho matka, milovaná bývalá prezidentka Corazon Aquinová, ktorá vždy stála za filipínskymi rodinami a cirkvou, sa musí obracať v hrobe. 

Ako som už spomenula, Filipínci zatiaľ proti uzákoneniu legislatívy úspešne bojujú už viac ako desať rokov. Ani so začiatkom nového kongresového zasadnutia nemajú v úmysle poľaviť. Kontrolóri populácie však vyjadrujú dôveru, že je to len otázka času, kedy zákon prejde. Máme nádej a vieru v Pána. Sme s vami spojení v modlitbách. V boji proti tomuto návrhu zákona budeme pokračovať so všetkým, čo máme. 

 Dr. Ligaya Acostaová

Dr. Ligaya Acostaová, so sídlom v Manile, je regionálna koordinátorka Medzinárodného ľudského života pre Áziu a Oceániu a bývalá zdravotná úradníčka Filipín.

Institute of Leo XIII (c)2010

.

The Institute of Leo XIII., P.O.Box 54, 85007, Bratislava 57, IČO:42170125,
E-mail: info@instituteofleoxiii.org
Č.ú.:
0633856183/0900