AVIGNON, 18.apríl 2011 (LifeSiteNews.com) – Jedno z najznámejších diel anti-kresťanského "umenia" bolo zničené. Informovali o tom francúzske médiá. Polícia v spojení s incidentom, ktorý sa odohral na výstave v juhofrancúzskom meste Avignon, zadržala dvoch mladých mužov. Zničené boli dve diela, vrátane fotografie, na ktorej bol zobrazený kríž ponorený v moči.

Obraz s názvom Ošťatý Kristus, ktorého hodnota je 25000 dolárov, bol podľa polície preseknutý krompáčom alebo skrutkovačom. Dielo bolo chránené plexisklom, to však bolo rozbité. Obraz je údajne nenapraviteľne zničený.

Katolícky biskup z mesta Vaucluse, Jean-Pierre Cattenoz, dielo označil ako "ohavné" a "odpad" a žiadal jeho odstránenie.

Obraz Ošťatý Kristus je načerveno zafarbená fotografia plastového kríža ponoreného v sklenenej nádobe s tekutinou, ktorá je údajne autorovým močom. Dielo pochádza z roku 1987 z dielne amerického fotografa Andresa Serrana a svojou kontroverznosťou pritiahlo množstvo pozornosti, čo sa týka povahy a hodnoty moderného umenia. Serranove diela často zobrazujú telesné tekutiny ľudí ako menštruačnú krv, spermie alebo materské mlieko. 

Prácu napriek kontroverznosti podporili viacerí umelci, vrátane federálne financovaných grantových organizácií. Dielo vyhralo cenu Juhovýchodného centra pre súčasné umenie v súťaži Cena vo výtvarnom umení, ktorú sponzoruje časť vládnej národnej dotácie.

Dielo ostro kritizovala aj kresťanská skupina Civitas, ktorá ho nazvala svätokrádežou voči voči Bohu a katolíkom. Skupina zorganizovala petíciu, aby bol obraz z výstavy odstránený. Zúčastnilo sa jej 500 demonštrantov.

Francúzsky minister kultúry Fréderic Mitterrand označil prejav vandalizmu ako útok na slobodu prejavu. Správca galérie Eric Mezil vydal vyhlásenie, ktoré hovorí, že zničené diela budú aj naďalej vystavené, a tak si verejnosť bude môcť uvedomiť barbarstvo páchané extrémistami.