ŽENEVA, 10. jún 2011 (LifeSiteNews.com) - Vláda v Paraguaji súhlasila s prediskutovaním otázky interrupcie a vykonaním analýzy ilegálnych potratov v krajine. Stalo sa tak pod tlakom zo strany OSN.

Rozhodnutie nasledovalo po zasadnutí komisie OSN Periodic Universal Review (Univerzálne periodické hodnotenie stavu ľudských práv) v Ženeve. Tá nariadila preskúmanie záznamov ľudských práv v jednotlivých krajinách. Vláda v Paraguaji súhlasila a nasledovala tak príklad Nórska, ktoré „analyzovalo rozsah ilegálnych a nezaistených potratov a predstavilo ochranné opatrenia pre všeobecné právo žien na život a zdravotnú starostlivosť“.

„Je to pravda,“ vyhlásil paraguajský veľvyslanec OSN v Ženeve, Federico Gonzales pri výzve francúzskej tlače, aby kometoval vyjadrenie vlády. „Potrat je v Paraguaji ilegálny,“ vyhlásil v otvorenej diskusii, kde sa o téme potratov rokovalo do hĺbky.

„Paraguaj ďakuje za 124 odporúčaní prijatých počas Universal Periodic Review,“ dodal Gonzales. „Všetky boli schválené, neodmietli sme ani jedno z nich a myslíme si, že všetky názory a príspevky sú platné a zaslúžia si súhlasné zváženie vlády.“

Hoci je potrat v Paraguaji zakázaný, v prípade, že nenarodené dieťa zomrie pri záchrane života matky, neexistuje podľa zákona žiadny trest.