FATIMA, Portugalsko, 15. jún 2011 (LifeSiteNews.com) - Kardinál José Policarpo v súvislosti s vymenovaním nového portugalského predsedu vlády poznamenal, že cirkevné orgány budú  reagovať na akékoľvek nové možnosti zvrátenia štvorročného potratového zákona krajiny. Informovala o tom portugalská katolícka agentúra Agencia Ecclesia.

Nie je žiadnym tajomstvom, že cirkev sa s portugalskou legislatívou, ktorá povoľuje vykonanie potratu na požiadanie počas prvých desiatich týždňov tehotenstva, vôbec nestotožňuje. Policarpo dodal, že tieto deštruktívne zákony nikdy nebudú definitívne odhlasované. Vždy sa totiž objavujú nové súvislosti .

Vyhlásením, že ,,nie je našou záležitosťou preberať iniciatívu v tejto oblasti," Policarpo zdôraznil, že biskupi ,,budú pozorní v prípade vzniku akýchkoľvek nepredvídaných okolností."

Nový predseda vlády, Pedro Passos Coelho, je členom pravicovej Sociálno demokratickej strany. Vo veci zvrátenia portugalského práva o potratoch sa nechystá podniknúť žiadne kroky a akékoľvek pokusy o jeho zmenu označuje za "smiešne". Pripustil však, že referendum môže túto otázku kedykoľvek otvoriť.

Policarpo vyslovil sťažnosť, že portugalská vláda nie je schopná presadiť obmedzenia potratov, ktoré sú uzákonené v existujúcej legislatíve, vrátane trojdenného čakania, počas ktorého musí byť každá žena informovaná o možných následkoch. ,,Vo vládnej logike nie je nevyhnutné žiadať právo naplnené minimom rešpektu k ľudskej bytosti a k životu ako takému. Predošlé poradenstvo pre ženy, kotré chcú ísť na potrat, a ktoré zákon vyžaduje, nebolo poskytnuté." 

Policarpo je zároveň lisabonským arcibiskupom, kardinálom patriarchom Portugalska a súčasne prezidentom portugalskej episkopálnej konferencie, ktorá zastrešuje všetkých biskupov v štáte. Jeho pripomienky vznikli počas nedávnej tlačovej konferencie vo Fatime, najväčšom pútnickom mieste v Portugalsku.