baner
Pro Christus, Patria et Ecclesi
Layer 5
Layer 12
INTITT LEVA XIII

Share

Sarkozy - Merkelová: Kríza? Výborne! Vytvorme EU-FAŠIZMUS!

DÁTUM ZDROJA: 
21. Aug 2011

Světové burzy jednání mocného tandemu Sarkozy - Merkelová neuklidnilo. Německá a londýnská burza spadly o čtyři procenta, zejména kvůli plánům obou státníků na daň z finančních transakcí a prozatímní odmítnutí společných evropských dluhopisů. Euro zůstalo na svých pozicích, investoři očekávali víc.

Trhy jsou zklamány výsledky úterní schůzky mezi francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Markelová a Sarkozy předložili několik návrhů, jak podpořit ekonomiku eurozóny, schůzka s žádným zásadním řešením nepřišla. Oba státníci potvrdili, že v současné době nepočítají se společnými dluhopisy za celou eurozónu.

Sarkozy s Merkelovou dále navrhli, aby vznikla ekonomická vláda eurozóny a aby eurozóna sladila daně. Německá burza a londýnská burza spadly v reakci na jednání státníků a jejich plán na zavedení daně z finančních transakcí, kterou chtějí Francie a Německo představit v září.

Vysoké ztráty během dopoledne utrpěly hlavně akcie burzovních operátorů, jako je London Stock Exchange, Deutsche Börse, nebo NYSE Euronext. Vzhledem k tomu, že se na nich obchodují akcie, daň z finančních transakcí by na ně mohla tvrdě dolehnout. Akcie londýnské burzy LSE ztrácely více než 3,5 procenta, Deutsche Börse oslabil přes šest procent, stejně jako transatlantický operátor NYSE Euronext.

Na devizových trzích klesal kurs eura, což byla podle analytiků reakce právě na stanovisko Merkelové a Sarkozyho ke společným dluhopisům eurozóny. Euro ztratilo půl procenta vůči jenu a 0,3 procenta k dolaru. Část ekonomů je přesvědčena, že pokud by eurozóna společné dluhopisy vydala, krize by byla lépe zvládnutelná. Nejzadluženějším zemím by totiž zřejmě klesly náklady na obsluhu dluhu.

Švýcaři bojují proti silnému franku

Švýcarská centrální banka posílí dosavadní opatření ke snížení kursu franku, který podle ní zůstává silně nadhodnocený a pro ekonomiku představuje problém. S okamžitou platností tak banka zvyšuje objem vkladů na viděnou z dosavadních 120 miliard na 200 miliard franků. Rozšíří tak měnovou bázi, což by mělo i snížit atraktivitu měny. Analytici jsou ale skeptičtí, podle nich to stačit nebude.

"Opatření, která centrální banka proti růstu švýcarského franku zatím přijala, jsou znát. Nicméně švýcarský frank zůstává masivně nadhodnocen," píše se ve sdělení centrální banky. Aby dosáhla nového cíle, který si u kursu své měny stanovila, začne nakupovat státní dluhopisy a sáhne také po devizových swapech. SNB už snížila základní úrok téměř na nulu.

Švýcarský frank je považován za stabilní měnu, která lépe odolává otřesům na finančních trzích, než měny jiných zemí. Vysoký zájem o nákup švýcarského franku je patrný hlavně v posledních týdnech, kdy klesaly ceny akcií. Frank tak posouval historická maxima vůči euru i dolaru. Nejvíce na to doplácejí švýcarští vývozci, neboť cena jejich zboží v zahraničí se při zpětném přepočtu na franky snižuje.

Institute of Leo XIII (c)2010

.

The Institute of Leo XIII., P.O.Box 54, 85007, Bratislava 57, IČO:42170125,
E-mail: info@instituteofleoxiii.org
Č.ú.:
0633856183/0900