baner
Pro Christus, Patria et Ecclesi
Layer 5
Layer 12
INTITT LEVA XIII

Share

"Rezali ma ako prasa"

DÁTUM ZDROJA: 
07. Nov 2011

CHARLOTTE, Severná Karolína, 7. november 2011 (LifeSiteNews.com) - V médiách sa nedávno po rokoch znovu objavili správy o obetiach sterilizácie v Severnej Karolíne, ktorá trvala dlhé desaťročia. Ide o ľudí, ktorým bolo odobraté právo na rodičovstvo, pretože ich spoločnosť považovala za slabomyseľných alebo inak nespôsobilých vychovávať deti. Novodobým cieľom je vypátrať preživšie obete a žiadať odškodnenie.

Funkcionári odhadujú, že z celkového počtu 7600 sterilizovaných obetí v rozmedzí rokov 1929-1974 stále žije najmenej 1500. Zatiaľ však našli len 48.

Obete, rovnako muži aj ženy, ktorí boli považovaní za mentálne chorých, epileptikov, či jednoducho slabomyseľných údajne neboli spôsobilí mať deti. 

V nedávnom príspevku MSNBC bol opísaný príbeh Elaine Riddickovej, afro-američanky, ktorá bola násilne sterilizovaná pred viac ako 40 rokmi. Stalo sa tak po tom, čo ju v 13 znásilnili.

"Vzali ma do nemocnice a strčili do miestnosti. To je všetko, čo si pamätám," povedala Riddicková. "Keď som sa prebudila, mala som na bruchu obväzy."

Lekári Riddickovej hneď po narodení dieťaťa, ktoré prišlo na svet ako dôsledok znásilnenia, odrezali vajcovody. Čo sa v skutočnosti stalo zistila až o 6 rokov neskôr, keď ako vydatá žena s hrôzou zistila, že nemôže mať deti. Newyorský lekár jej po vyšetrení oznámil, že ju "odrezali".

"Srdce mi krvácalo každý jeden deň, bola som zdrvená. Rezali ma, akoby som bola prasa."

Guvernérka Bev Perdueová, ktorá zvolala "záchrannú radu", aby uskutočnila spôsob kompenzácie, bola zo všetkých príbehov zničená. "Nemôžete vrátiť čas ani prepísať históriu. Musíte skrátka ísť ďalej a to je to, o čo sa snažíme tu v Severnej Karolíne," povedala.

Kapitola v histórii Severnej Karolíny je prekvapujúco podobná: zatiaľ čo sa predstavenstvo rady eugenikov rozpadlo koncom 70. rokov, právo povoľujúce nedobrovoľnú sterilizáciu bolo v platnosti do roku 2003, kedy sa guvernér Mike Easley postavil na čelo za jeho zrušenie a ospravedlnil sa obetiam. Ešte však aj dnes, podľa článku v časopise Charlotte Observer o afro-amerických obetiach, môže byť dieťa sterilizované, ak rodičia podajú sudcovi žiadosť a odôvodnia ju ako "poslednú možnosť".

 

Severná Karolína však nebola jedinou krajinou, v ktorej sa realizovali takéto eugenické programy. V 60. rokoch boli pod vládou podporovanými eugenickými programami, ktoré nadobudli účinnosť v 31 krajinách, sterilizované desiatky tisícok Američanov.

Správy o snahe Severnej Karolíny o kompenzácii obetí sa objavili len pár dní po národnej mediálnej búrke, ktorá vypukla hneď po tom, čo uchádzač o prezidentskú stoličku liberálnej strany, afro-američan Herman Cain, poukázal na rasisticko-eugenické korene Plánovaného rodičovstva a jeho zakladateľky Margaret Sangerovej.

Tá otvorene obhajovala antikoncepciu ako spôsob očistenia ľudskosti od nechceného rodokmeňa. I keď sa Sangerová sústredila primárne na odstránenie chudobných a zločincov, špecializovala sa aj na afro-americké skupiny a na distribúciu antikoncepcie v projekte zvanom "Negro projekt". 

Niekoľko "mediálnych policajtov", vrátane Washington Post a ďalších tvrdí, že nenašli žiadny dôkaz o Sangerovej úsilí "predísť narodeniu čiernych bábätiek", uviedol Cain. Paradoxne však pripustil jej záujem v presadzovaní rasy "plnokrvníkov". Istý článok priznáva, že Sangerová privítala niektorých neslávne známych vodcov eugenických hnutí na palube predchodcu Plánovaného rodičovstva," vysvetlila však, že Negro projekt je len "verejným zdravotným projektom".

Institute of Leo XIII (c)2010

.

The Institute of Leo XIII., P.O.Box 54, 85007, Bratislava 57, IČO:42170125,
E-mail: info@instituteofleoxiii.org
Č.ú.:
0633856183/0900