Dublin, 14. júna, 2011 (LifeSiteNews.com) – O írskych pro-life stúpencoch sa hovorí hrubo po tom, čo najvyšší európsky úradníci požadovali od írskej vlády legalizáciu potratov. Komisár za ľudské práva Thomas Hammarberg z Rady Európy zverejnil žiadosť, že írska koaličná vláda má „viac guráže, vysvetľujúc“ kedy žena v rámci súčasného zákona môže ísť na potrat.

Denník The Irish Times informoval, že Hammarberg bol minulý týždeň na stretnutiach s írskym podpredsedom vlády Eamonom Gilmorom, potom s ministrom spravodlivosti Alanom Shatterom a s nemenovanými „skupinami za ľudské práva.“ Hammarberg pre denník povedal, že to „bije do očí,“ ako málo „odporúčaní“ v súvislosti s ľudskými právami zo správy z roku 2008 Rady Európy bolo aj uskutočnených.

„Zvykli sme dostávať odozvu od vlád nie iba rečami, ale aj činmi. Toto však nebol tento prípad,“ povedal Hammarberg.

Niamh Ui Bhriainová z Life Institute však hovorí, že sa jej zdá, že všetko je to zinscenované, pretože to je Eamon Gilmore, pevný eurofilný politik Labouristickej strany, ktorý verejne presadzoval legalizáciu potratov v krajine ešte pred poslednými parlamentnými voľbami. Ui Bhriainová pre LifeSiteNews.com povedala, že celá návšteva, vrátane žiadosti a komentárov v naklonených ľavicových médiách je „posledný krok vo vopred pripravenom zinscenovanom“ politickom manévri, ktorý je súčasťou „vytrvalého a agresívneho pokusu o donútenie Írska k legalizácii potratov.“

Eamon Gilmore využil uznesenie Európskeho súdu pre ľudské práva  (ECHR) v prípade ABC ako zámienku a zahrnul legalizáciu potratov ako hlavný bod do volebnej kampane Labouristickej strany. Tento krok mal za následok náhly pokles hlasov vo voľbách. Súd sa uzniesol, že pokiaľ nemôže byť írska pro-life ústava zmenená tak, aby vyhovovala európskym zmluvám o ľudských právach, vláda potrebuje „vysvetliť,“ za akých okolností môže byť potrat legálny.

Teraz Gilmore, keď je podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí, ktorý má pevné väzby s európskymi zoskupeniami, pokračuje v sľubovaní, že potraty budú legalizované aplikáciou uznesenia ECHR.

V Írsku boli ambície lobby presadzujúcej potraty zadržiavané štruktúrou írskych zákonov. Zákony na ochranu nenarodených detí sú napísané v írskej ústave. Na ich zmenu by bolo potrebné referendum. Toto hlasovanie by však podľa prieskumov potratová lobby prehrala. Navyše s vážnosťou ekonomickej krízy, ktorej sa malo zabrániť masívnou finančnou pomocou Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu, je írska verejnosť ešte menej ochotná prijať európske požiadavky ako je to zvyčajné.

Uí Bhriainová pre LifeSiteNews.com povedala, že Íri „nemajú už viac náladu tolerovať tieto neústupčivé a panovačné pokusy zahraničných orgánov rozhodovať o írskych zákonoch.“

„A sme viac ako unavení z bábkovej diktatúry nezvolených výborov, ktoré nám hovoria, čo máme robiť.“

Legalizácia potratov, povedala Uí Bhriainová, nerobí nič viac ako „povoľuje používanie násilia na riešenie sociálnych problémov. Je to zbabelé, darebné a regresívne riešenie, ktoré bolo Írmi v troch referendách odmietnuté.“

Pro-life skupiny opravili Gilmora a ďalších zástancov potratov. Hovoria, že aj napriek tomu ako je uznesenie ECHR v niektorých štvrtiach interpretované, v Írsku nie je niečo ako „ústavné právo“ pre potraty. Povedali, že zostáva trestným činom.

Youth Defence, popredná írska pro-life skupina, povedala, že je zvláštne, že Rade Európy a Európskemu súdu sa zdá, že ťažká ekonomická situácia Írska je „fixovaná potratmi, konkrétne írskymi pro-life zákonmi.“

Pro-life stúpenkyňa a bývalá poslankyňa Európskeho parlamentu Dana Rosemary Scallonová vyhlásila, že Rada Európy by sa nemala miešať do írskych záležitostí.

„Prácou komisárov Rady Európy nie je správať sa ako turisti chodiaci po Európe, ktorí presadzujú potraty.“

„Nezvolený komisár nemá právo šikanovať a zastrašovať Írov alebo vyhľadávať politikov, ktorí by ,otvorili dvere‘ pre ich agendu.“